Een bezoek aan het Belfort voor een speciale gelegenheid...
Het belfort bestaat eigenlijk uit 3 delen nl. Het schepenhuis, de belforttoren en het gebiedshuisje.
Het schepenhuis
Wist je trouwens dat het belfort van Aalst het oudste schepenhuis is van de Nederlanden?
Het werd gebouwd in 1225 maar verschillende keren verwoest en terug opgebouwd. De laatste verwoesting dateert van 1879 waarbij een deel van het dak verwoest werd door vuurwerk.
Nu verzamelen hier nog maandelijks op de 1e verdieping alle gemeenteraadsleden voor de gemeenteraadszitting. Je kan daar als burger ook gewoon naartoe gaan en deze bijwonen.
Het gebiedshuisje
Het gebiedshuisje is het klein gotisch gebouw aan de rechterzijde. Dat is de plaats waar de stadhouder destijds de wetten afkondigde voor het volk dat op de Grote Markt verzamelde.
De belforttoren
De belforttoren is in 1999 opgenomen op de lijst van het werelderfgoed van UNESCO en herbergt één van de oudste beiaarden van ons land. De nog werkende beiaard herinnert elk kwartier aan de aanwezigheid van het belfort op de Grote Markt.
Het belfort deed vroeger dienst als uitkijktoren om te kijken of er geen indringers in de ommuurde stad binnen kwamen. Daarom is er helemaal boven in de belforttoren ook een balkon.
Wist je dat...
Misschien vroeg je je wel al af waarom het belfort hier in Aalst in hemelsnaam “den tettentoeren” genoemd wordt?
Kijk eens goed naar huidige klok die erop hangt. De uren worden aangeduid met ronde bollen die je met wat verbeelding kan vergelijken met vrouwenborsten. En vandaar dus de naam “tettentoeren”.
Dit was iets dat ik als rasechte Aalstenaar zelf ook niet wist.
Ze hebben dezelfde vorm ook doorgetrokken naar de lampen die binnen in de schepenzaal hangen. 🙂
Binnen kan je er ook nog de wijzers van de vroegere klok bezichtigen.
Wanneer je dan naar de voorgevel kijkt, zie je ook in het midden tussen de 2 beelden en boven de 1200, een klein raampje met tralies. Dat was vroeger de cel. Eens je daar in zat raakte je niet meer buiten.
Dit was o.a. de cel van Jan De Lichte. Dat was een Vlaams crimineel en bendeleider die gedreven door armoede samen met kameraden overging tot diefstallen, overvallen en uiteindelijk zelfs moord. Hij is daarna door radbraken op de markt van Aalst om het leven gebracht.
Vorig jaar is zijn verhaal onder de naam “De bende van Jan de Lichte” verfilmd met oa Matteo Simoni, Tom Van Dyck, Charlotte Timmers, Bruno Vanden Broecke, Ruth Beeckmans… en gaat door VTM in een 10 delige reeks vertoond worden. De exacte datum is nog niet gekend.
Onder het gebouw, waar nu links de tafeltjes staan, waren de kelders die als folterkamers gebruikt werden. Nu doen ze dienst als escape room.
Aalst vanuit de lucht
Na een steile klim op smalle trapjes kwamen we aan op de grote zolder die vroeger dienst deed als lakenhal. Niet zo evident als die mensen zo hoog moesten klimmen om hun lakens te verkopen.
Als je naar het dak kijkt zie je dat de contructie ons doet denken aan een omgekeerd schip.
Hier had je ook al een mooi zicht op de gevels van de stadswoningen van de naburige straten.
Daarna begonnen we aan onze laatste klim tot helemaal boven op het balkonnetje. Daar had je een fenomenaal zicht van Aalst en zijn deelgemeenten. Je kon in de verte zelfs het kravaalbos van Meldert zien liggen. En op de Grote Markt waren nog wat restanten te zien van het eerste natourcriterium van Aalst.
Het was echt eens de moeite om toerist in mijn eigen stad te zijn, en de uitleg van de stadsgids te horen.
Ik ben blij dat ik het op deze manier heb kunnen meemaken, en dan ook daarbovenop nog deel uitmaak van het nieuwe promofilmpje van de stad Aalst.
De 360° film zal vanaf het najaar te zien zijn in de toeristische dienst van de Stad Aalst op de Hopmarkt.
Heb je na het lezen van mijn verhaal zelf zin gekregen om het belfort in Aalst eens te komen bezoeken? Dan kan je dit doen met een gids of op bepaalde data kan je individueel een bezoek brengen.
Meer info over de prijs en de tijdstippen vind je op de pagina van Visit Aalst.
Bedankt voor de leuke ervaring!
Aalst heeft natuurlijk veel meer te bieden dan enkel een Belfort. Wil je nog meer over Aalst te weten komen? Dan kunnen de volgende artikels je ook interesseren:
- Wat te doen in Aalst? Hotspots in de ajuinstad
- De Siesegemkouter in Aalst tijdens het ‘Gouden uur’
- Aalst carnaval door de ogen van “nen ajoin”…
In de buurt van Aalst heb je ook veel leuke wandelingen.
- Natte voetenpad van de Honegem, wandelen op z’n best
- Het droge voetenpad, top wandeling in de Honegem
- Surprise Me wandeling in de Aalsterse Kouters
- Wandeling in Somergembos en Kluisbos – Blauwe route
- Lunchwandeling in de mooiste kouter van Aalst
Liefs,
Gundi
Klinkt als een hele fijne dag! Ik wist ook helemaal niet vanwaar de naam kwam.. leuk om te lezen!
Bedankt voor je reactie. Ik ben blij dat je het leuk vond.
Hee een werelderfgoedtoren die ik nog niet heb gezien! Samen met nog 55 andere staat hij op de Unesco-lijst inderdaad. Daar heb ik er al vele van bezocht maar deze dus nog niet. En nou ik weet dat er een “tietenklok” op zit moet ik maar gauw eens gaan kijken… ?
Hahaha, moet je zeker eens doen; 😀 Welkom in ons ajuinenstad.